Hlavná obsah

Slovenská pieseň - vzácny to dar“ – toto motto si vybrali seniori v Bánove pre svoj tradičný folklórny festival, ktorý usporiadali v nedeľu dňa 31.8.2014 už po štvrtý raz. Na Okresnú prehliadku seniorských speváckych súborov nás pozvala p. Valéria Brezíková, predsedníčka KD v Bánove. Piesne o láske, o rodnom kraji a láska k spevu spojila všetkých seniorov na tomto príjemnom podujatí.

Obec Bánov pri Nových Zámkoch má v súčasnosti 3720 obyvateľov, žije bohatým kultúrnym životom, čoho dôkazom je i 27-členný spevácky súbor Bánovskí seniori /vek 60 -82 rokov/, ktorí sa snažia jeseň života spestriť optimizmom a dobrou náladou. Riadia sa  heslom "Každý vek človeka je krásny a treba si ho užiť.“

Prehliadku seniorských speváckych súborov otvorila starostka obce , ktorá pozdravila prítomných hostí, všetkých starostov, ktorí odprevadili svoj spevácky súbor a nitrianskeho župana p. Belicu, ktorý zavítal na toto podujatie. Predsedníčka klubu dôchodcov privítala všetkých členov seniorských speváckych súborov a  pozvaným súborom popriala veľa úspechov /i keď nesúťažili medzi sebou/ a dobrú náladu pri speve. Prehliadku speváckych súborov zahájil spevácky súbor Bánovskí seniori. Na folklórnej slávnosti sa predviedli súbory z Jatova,  Komjatíc, Nových Zámkov, zo Šurian, z Tvrdošoviec a z Veľkého Zálužia.

Náš spevácky súbor ROZMARÍN sa pripravil na dôstojnú reprezentáciu našej obce s kyticou uviazanou z  3 slovenských ľudových piesní a zaspievali i i dve maďarské ľudové piesne s  tvrdošovským dialektom , za hudobnej asistencie Jozefa Rémeša. I napriek nepriaznivému počasiu celé popoludnie vládla príjemná atmosféra a veselá nálada nielen medzi účinkujúcimi, ale i v publiku. Vďaka výbornému mladému zabávačovi, ktorý celé podujatie moderoval, prítomní sa do sýtosti pobavili. Prehliadku speváckych zborov ukončili Bánovskí seniori s očarujúcou scénkou „Vinobranie“.

Záverom všetky súbory spoločne zaspievali, pochutili si na dobrom guláši a na čerstvých koláčikoch. Tvrdošovský klub dôchodcov ďakuje organizátorom za príjemné popoludnie dúfajúc, že aj spevácky súbor Bánovskí seniori prijme pozvanie do našej obce.

Toto úspešné podujatie je dôkazom, že hudba a spev otvára srdcia a spája ľudí bez ohľadu na národnosť. Naši seniori opäť dokázali, že spev dostali do vienka a s radosťou a  hrdosťou v srdci ho šíria ďalej, pretože si uvedomujú, že folklór je naše bohatstvo, ktoré treba chrániť a rozvíjať.

Valéria Bírócziová