Hlavná obsah

(Tvrdošovce, 2. 3. 1947 – 12. 12. 2005)

 

Vynikajúci futbalista, tréner, najmladší československý a slovenský reprezentant. Študoval a zmaturoval na maďarskom gymnáziu v Bratislave v roku 1965. Trénerský diplom získal v roku 1982 na Univerzite Komenského v Bratislave.

Najdôležitejšie zastávky jeho športovej dráhy: Tvrdošovce, Spartak Komárno, Červená hviezda Bratislava (predchodca bývalej FC Petržalka, dnešnej Artmédie), Internacionál Slovnaft Bratislava, Vagónka Poprad, DAC Dunajská Streda a Slovan Wien (Rakúsko).

V súvislosti s menom Juraja Szikoru sa často hovorí o jeho výkonoch počas dvoch pamätných zápasov na slávnej Maracane v Brazílii v júni 1966. Zverenci trénera Jozefa Marka jeden súboj s vtedy úradujúcimi majstrami sveta prehrali 1:2 a druhý remizovali 2:2. Juraj Szikora k veľmi cennej remíze prispel jedným z dvoch gólov, ktoré v československej reprezentácii dal. Zaujímavosťou je, že brazílski novinári vtedy nazvali Juraja Szikoru "bielym Pelém", čím výstižne ocenili jeho futbalové umenie a talent.

Svoje športové znalosti využil aj ako tréner. Viedol viacero slovenských klubov, okrem iných trénoval mužstvo Lokomotív Košice, Nitra, Senec, Rimavská Sobota, Martin, Šaľa, Nové Zámky, Trenčín, ŠKP Devín či Dunajskú Stredu.
S menom Szikora sa spája jedna krásna éra Interu. Hral v lige 188 stretnutí a dal 58 gólov. V reprezentácii v 21 štartoch iba dva góly, z toho jeden Brazílii, lebo ako poznamenal jeden futbalový historik, bol hráčom, ktorý všetko nezištne robil, ale záver nechal na druhých. Z jeho prihrávok ťažili ostatní. V rokoch 1966, 1967, 1968 patril medzi najlepších hráčov Československa. Od roku 2006 nesie jeho meno športové ihrisko v Tvrdošovciach. Juraj Szikora je čestným občanom obce.